6 zasad dbania o zęby

On Lipiec 6, 2018, in Higiena jamy ustnej, Mycie zębów, by zdrowezeby

Z racji tego, że żyjemy w ciągłym pośpiechu, często higiena jamy ustnej ogranicz się u nas do porannego i wieczornego mycia zębów. Pozwala to na krótki czas utrzymać zadowalający poziom higieny jamy ustnej i zdrowe zęby, jednak szybko pojawiają się bóle zębów, próchnica i kamień nazębny.

Regularnie myj zęby

Oczywiście podstawa jest wieczorne i poranne mycie zębów, jednak żeby higiena jamy ustnej była na odpowiednim poziomie, żeby należy myć zęby po każdym posiłku. Nie zapominajmy również o języku, który możemy umyć za pomocą szczoteczki lub specjalnej skrobaczki. Dodatkowo możemy płukać usta specjalnym płynem do płukania jamy ustnej.

Używaj nici dentystycznej

By dokładnie wyczyścić zęby nie wystarczy ich tylko wyszczotkować. Często szczoteczka nie dociera do przestrzeni miedzyzębowych. Do tego celu powinniśmy używać nici dentystycznej.

 

 

Żuj gumę bez cukru

Jeśli nie mamy możliwości umycia zębów, możemy poratować się gumą do żucia bez cukru. Jej miętowy smak pomoże odświeżyć oddech, a żując ją przez kilka minut, pozbędziemy się resztek jedzenia.

Dbaj o zdrową dietę

By mieć zdrowe zęby, należy również się zdrowo odżywiać. Picie kawy, czy herbaty oraz palenie papierosów powinniśmy ograniczyć do minimum. Po jedzeniu rzeczy bogatych w kwas (np. cytrusy, soki, wino), należy zęby przepłukać wodą, a umyć dopiero po 30 minutach.

Wybielaj żeby naturalnymi metodami

Wybielanie zębów u dentysty wiąże się z zastosowaniem substancji aktywnej o wysokim stężeniu. Możemy zdecydować się na mniej inwazyjne, domowe sposoby wybielania zębów np. nakładki lub paski wybielające.

Pamiętaj o regularnych wizytach u stomatologa

Do dentysty chodzimy nie tylko jak już zaczyna nas cos bolec, ale także na wizyty kontrolne, by usunąć kamień nazębny i skontrolować zdrowie zębów. W razie czego lekarz ma szansę w porę wyłapać zaczynający się stan zapalny lub próchniczy i w porę zapobiec rozwojowi choroby.

Tagged with: