Czy dieta wegańska szkodzi zębom?

On Grudzień 5, 2018, in Higiena jamy ustnej, by zdrowezeby

Dieta wegańska zyskuje na popularności. Powoli zauważamy, że pomimo irytującej postawy wielu wegan, zwłaszcza na początku, kiedy dieta ta była jeszcze mylona z wegetarianizmem, jedzenie to potrafi być smaczne. I chociaż znane wszystkim slogany promujące dietę wegańską, trąbiące o tym, że weganie są lepsi w łóżku, nie należą do szczególnie wiarygodnych naukowo, tak fakt, że zbytnie skupienie się na wegańskim jedzeniu ma wpływ na zęby, jest już prawdziwy. Co zatem powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na kompletne przejście na weganizm?

Po pierwsze, nie należy od razu, radykalnie, przechodzić na weganizm. Tak jak w przypadku każdej innej diety, zmiana powinna być wprowadzana systematycznie, rozpoczynając od pozostawienia w naszej diecie części poprzednio przyjmowanych pokarmów, zanim zdecydujemy się na redukcję ich ilości. Istotne jest jednak prawidłowe zbalansowanie diety – część witamin i minerałów których potrzebuje nasze ciało zwyczajnie nie jest dostępna w wegańskim jedzeniu.

Wpływ diety wegańskiej na zęby

Najczęściej spotykanym problemem u wielu wegan jest to, że cierpią oni na niedobory witamin B2, B12 oraz D. Do tego dochodzą braki w naturalnych zasobach cynku, żelaza i wapnia. Tyle, jeśli chodzi o trzymanie się reguły, że mleko jest dobre na wszystko. Na pewno nie na nasze nawyki żywieniowe z XXI wieku.

Weganie lubują się też w zastępowaniu mięsa owocami i warzywami. Owoce są jednak bogate w cukry, które dostarczają potrzebnych węglowodanów bakteriom, co z kolei przekłada się na problemy z próchnicą. Jeśli często spożywamy cytrusy, powinniśmy pamiętać, że owoce te są bardzo kwaśne, co osłabia powłokę ochronną szkliwa. Potrzebuje ona minimum pół godziny na to, aby móc się zregenerować. Jeśli zbyt szybko przejdziemy do mycia zębów, możemy w ten sposób doprowadzić do zniszczenia szkliwa.

Dlatego też istotne jest zażywanie odpowiednich suplementów. Bardzo dobrym wyborem jest też tofu, szpinak, brokuły oraz kapusta, a także mleko sojowe. Produkty te są bowiem bogate w witaminy i minerały. Myjąc zęby, powinniśmy stosować pasty i płukanki o wysokim stężeniu fluoru, aby dodatkowo wzmocnić zęby.

Tagged with:  

Comments are closed.