Jak dbać o zęby dziecka?

On Sierpień 3, 2018, in Higiena jamy ustnej, Mycie zębów, by zdrowezeby

Wielu z nas myśli, że skoro zęby mleczne i tak wypadną, to nie należy się przejmować ich leczeniem. Nic bardziej mylnego! Pod mleczakami kształtują się bowiem zęby stałe, do których mogą przedostać się bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Dlatego też o jamę ustną dziecka należy dbać od najwcześniejszych dni życia, zanim pierwsze mleczaki zdążą się w ogóle wyrżnąć. Od tego zależeć bowiem będzie stan stałego uzębienia naszej pociechy. Nie skazujmy zatem dziecka już zawczasu na kosztowne i stresujące wizyty u dentysty.

Jak należy postępować?

Zanim pierwsze mleczaki pojawią się w jamie ustnej dziecka, powinniśmy oczyszczać jego dziąsła za pomocą gazika nasączonego w przegotowanej, ciepłej wodzie. A kiedy wyrżną się już pierwsze ząbki, możemy skorzystać z silikonowej szczoteczki dla niemowląt, nakładanej na palec. Z normalną szczoteczką lepiej jest zaczekać, aż maluch nieco podrośnie. Wtedy też możemy poszukać takiej o miękkim włosiu, ponieważ zarówno zęby mleczne, jak i rozwijające się dziąsła są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Na rynku nie brak jest na szczęście szczoteczek dla dzieci, opieranych na popularnych licencjach filmowych i kreskówkowych.

 

 

Kiedy prawidłowe szczotkowanie?

Do mycia zębów dziecko powinno być przygotowywane stopniowo. Na początek myjmy je mu sami. Nie będzie nam do tego potrzebne dużo pasty, wystarczy jej odrobina, wtarta we włosie szczoteczki. Ponieważ nasza pociecha nie potrafi jeszcze prawidłowo odpluwać, nie powinniśmy stosować past z fluorem, jako, że połknięcie ich może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Kiedy dziecko ma już około 4-5 lat, można pozwolić mu myć zęby samemu, lecz w dalszym ciągu pod nadzorem osoby dorosłej. Nie chodzi tu tylko o połykanie pasty, ale także o nauczenie dziecka, że zęby powinno się szczotkować minimum dwie minuty, po dwa razy dziennie. Po umyciu zębów wieczorem, nauczmy je, aby piło wyłącznie wodę. Jak najszybciej oduczmy tez malca korzystania z butelki, ponieważ sprzyja ona rozwojowi próchnicy butelkowej.

Comments are closed.