Jak dbać o zęby w ciąży?

On Wrzesień 7, 2018, in Higiena jamy ustnej, by zdrowezeby

Ludowa mądrość mówi, że ciąża to jeden ząb mniej. Należy jednak powiedzieć temu przesądowi wyraźne i głośne: nie. Tak nie powinno być. O zęby należy dbać szczególnie w ciąży. Wynika to z tego, że zaniedbania te odbiją się negatywnie nie tylko na naszym zdrowiu, ale także na zdrowiu naszego dziecka. Jak zatem zadbać o zęby?

Dentysta w ciąży

Zęby w ciąży są bardzo obciążone. Mimo, że są budowane z jednej z najtwardszych tkanek, nie chroni ich to przed uszkodzeniami. Poranne wymioty, burza hormonalna czy zła dieta mogą mieć na nie bardzo negatywny wpływ. Z tego też powodu przyszłe mamy nie unikną wizyty w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej zacząć jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę. Będzie to korzystne dla matki i jeszcze niepoczętego nawet dziecka. Jak wiemy, zdrowa matka lepsza niż chora. Stomatolodzy i ginekolodzy zgodnie twierdzą, że o zdrowie jamy ustnej należy zadbać jeszcze przed poczęciem. Należy wyleczyć wszystkie ubytki w zębach, usunąć kamień nazębny i zadbać o dziąsła.

Wyniki badań wyraźnie pokazują, że 18% noworodków urodzonych za wcześnie lub z niską wagą mają związek z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi wewnątrz jamy ustnej. By tego uniknąć wystarczy zadbać odpowiednio o zęby. Musimy mieć świadomość, że zbyt wczesny poród i niska masa urodzeniowa wiążą się z komplikacjami.

Hormony w ciąży

Są odpowiedzialne za zmiany jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży. Mogą być przyczyna wystąpienia ciążowego zapalenia dziąseł. Pojawia się ono między 2., a 8. miesiącem ciąży. Nie jest to dolegliwość o poważnych konsekwencjach. Może nam jednak uprzykrzyć życie, gdyż powoduje rozpulchnienie i bolesność. Z powodu bólu wiele przyszłych matek rezygnuje z mycia zębów, co tylko nasila dolegliwość i może prowadzić do innych chorób zębów i dziąseł. Namnażające się bakterie będą potęgowały stan zapalny.

 

 

Poranne nudności

Kwas żołądkowy niszczy szkliwo. Prowadzi to do rozwoju próchnicy. Niestety ciężarna nie ma zbyt wielkiego pola manewru, jeśli chodzi o tę przypadłość. Nie panuje nad tym. Nie jest to podległe jej wyborowi czy woli. Wymioty mogą trwać pierwszych kilka tygodni ciąży, uprzykrzając życie. Największym błędem jaki można popełnić jest sięgnięcie po wymiotowaniu po szczoteczkę do zębów. Szczotkując tylko rozprowadzimy kwas żołądkowy po powierzchni zębów, co je uszkodzi. Najlepiej przepłukać usta wodą lub specjalnym płynem.

Dieta w ciąży

Bardzo ważne, by była odpowiednio zbilansowana. Tylko dzięki temu organizm matki będzie mógł cieszyć się zdrowiem. Niedobory witamin i minerałów to bardzo poważna sprawa. Poza tym uleganie ciążowym zachciankom i podjadanie między posiłkami mogą prowadzić do pogardzenia się stanu jamy ustnej. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku.