Musimy pamiętać o tym, że prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko codzienne szczotkowanie zębów. Poza szczoteczką i  pastą do zębów na naszym „wyposażeniu” powinny się jeszcze znaleźć takie rzeczy jak płyn do płukania jamy ustnej i nić dentystyczna. Czasami uważamy to za zbędne elementy – ale czy za taki sam zbędny element uważamy na przykład odżywkę do włosów? Chyba nie, a przecież płyn do płukania ust oraz stomatologiczna nić, spełniają o wiele ważniejsze funkcje niż ta przykładowa odżywka do włosów.

Kiedy korzystać z nici dentystycznej?

nitkowanie zębówSpecjaliści zalecają korzystanie z nici dentystycznej każdego dnia. Najlepiej byłoby nitkować żeby przed pójściem spać, ze względu na to, że w tej porze dnia higiena jamy ustnej jest wyjątkowo istotna, bowiem podczas snu wytwarzamy mniej śliny, która stanowi rodzaj bariery ochronnej przed bakteriami – bakterie mają zatem wówczas pewnie około całych ośmiu godzin by siać zamęt w naszej jamie ustnej. Pamiętajmy, że pożywką dla bakterii są resztki jedzenia, które pozostają w przestrzeniach między zębowych i nawet dokładne wyszczotkowanie zębów nie umożliwi nam stu procentowego pozbycia się tych resztek. Co innego z użyciem nici dentystycznej – robiąc to dokładnie, mamy o wiele większe szanse na to, że uda nam się dokładnie oczyścić jamę ustną a w szparach między zębami, w przestrzeniach między zębowych nie pozostaną żadne resztki zjedzonych danego dnia pokarmów. Produkty tego typu ma swojej ofercie praktycznie każdy sklep ze szczoteczkami elektrycznymi i akcesoriami do pielęgnacji jamy ustnej.

Groźne bakterie

Bakterie będą niepocieszone – cóż – naprawdę im współczujemy.  W zasadzie nie jest to bardzo istotne czy korzystasz z nici dentystycznej przed czy po spożyciu posiłku, zawsze to dobre przyzwyczajenie i najlepiej rób to jak najczęściej, a na pewno będziesz miał o wiele mniejsze problemy z zębami, a może nawet wyeliminujesz je całkowicie!

Nigdy więcej próchnicy i bolesnego borowania! Jeżeli wcześniej nie używałeś nigdy nici do czyszczenia zębów, to może zaniepokoić cię na początku fakt wystąpienia niewielkiego krwawienia z dziąsła, podczas używani nitki – nie martw się, to naprawdę całkowicie normalne, nie ma żadnego powodu do niepokoju. Z czasem dojdziesz do wprawy i będzie ci to sprawniej szło, a przypadkowe otarcia dziąseł, przez które dochodzi właśnie do niewielkiego krwawienia, uda się wyeliminować. To jak – miłego nitkowania! Zabieraj nić dentystyczną ze sobą wszędzie i wyrób zdrowy nawyk dla twoich zębów.

Comments are closed.