Porady dentysty dotyczące higieny jamy ustnej

On Grudzień 2, 2015, in Mycie zębów, by zdrowezeby

Po pierwsze myj zęby dwa razy dziennie, przynajmniej po dwie minuty. Po drugie użyj odpowiedniego sprzętu. Dentysta przypomina, byś używał pasty z fluorem i szczoteczki z miękkimi włóknami, która pasuje wygodnie do Twoich ust. Zastanów się, którą elektryczną lub na baterię szczoteczkę wybrać, by zmniejszyć płytkę nazębną i łagodną formę choroby dziąseł (zapalenie dziąseł) skuteczniej niż to robi ręczna szczoteczka. Urządzenia te są również pomocne, jeśli masz zapalenie dziąseł lub inne problemy, które sprawiają, że trudno jest skutecznie myć. Stomatolog przypomina też o dobrej technice. Zwraca uwagę na to, byś trzymał szczoteczkę pod niewielkim kątem – by włókna szczoteczki zmierzały w kierunku obszaru, gdzie Twój ząb spotyka dziąsło.

Jak szybko i skutecznie umyć zęby?

szczotkowanie zębów 6688Delikatnie szczotkuj zęby, używając krótkich ruchów do przodu i do tyłu. Pamiętaj, aby myć powierzchnie na zewnątrz i wewnątrz, a także powierzchnie żujące zębów oraz język. Dentysta zwraca uwagę na to, byś trzymał Twoje urządzenia w czystości. Zawsze wypłucz szczoteczkę wodą po myciu zębów. Przechowuj szczoteczkę w pozycji pionowej, jeżeli jest to możliwe i pozostaw ją do wyschnięcia, aż do ponownego użycia. Nie należy szczoteczki przechowywać w zamkniętych pojemnikach, które mogą zachęcać do rozwoju bakterii. Dentysta przypomina też, kiedy należy wymienić szczoteczkę. Zainwestuj w nową szczoteczkę do zębów lub wymienną główkę szczoteczki elektrycznej co trzy do czterech miesięcy – lub wcześniej, jeśli włosie staje się postrzępione. Stomatolog przypomina również o nitkowaniu zębów, które ważne jest dla zdrowia jamy ustnej. Nie można dotrzeć do ciasnych przestrzeni między zębami i miejsc poniżej linii dziąseł szczoteczką do zębów. Dlatego ważne jest codzienne czyszczenie zębów nicią dentystyczną.

Co radzi stomatolog?

Dentysta przypomina, że kiedy nitkujesz, nie skąp nici. Oderwij około 18 cali (46 centymetrów) z nici dentystycznej. Większość nici owiń wokół środkowego palca jednej ręki, a resztę owiń owiń wokół palca środkowego drugiej ręki. Wsuń teraz nici mocno między kciukami i palcami wskazującymi. Bądź też delikatny. Używaj nici między zębami za pomocą ruchu izopropylenowego. Nitkujesz tylko jednego zęba naraz. Używaj świeżej nici do nitkowania poszczególnych zębów. Jeśli trudno Ci jest używać nici do czyszczenia powierzchni międzyzębowych, możesz używać specjalnych nici dentystycznych, np. irygator. Pamiętaj też, że tak długo jak będziesz dokładnie czyścić zęby, nie będzie miało to znaczenia, czy najpierw myjesz czy nitkujesz zęby. Stomatolog zwraca uwagę, że jeśli będziesz nitkował zęby przed ich myciem, możesz później użyć więcej pasty do zębów z fluorem, aby dotarła między zębami.

Comments are closed.