Prawidłowe mycie zębów

On Październik 11, 2016, in Higiena jamy ustnej, by zdrowezeby

Wbrew pozorom nawet zęby można myć nieprawidłowo, a ich niewłaściwie mycie może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Będą nimi różne choroby zębów, które czasem kończą się wypadaniem całego uzębienia. By nie doprowadzić do takich schorzeń, trzeba od nowa nauczyć się myć zęby, by już zawsze robić to w sposób dokładny i idealny. Jak to wszystko powinno więc wyglądać?

Ile czasu myć zęby?

Podstawową kwestią tyczącą się mycia zębów jest to, przez jak długi czas należy je myć. Dawniej przyjmowało się, że uzębienie należy szczotkować przez przynajmniej dwie minuty, więc dziś też stosuje się ten wyznacznik. Czy jest on prawdziwy? Nie zawsze, bo np. taka szczoteczka elektryczna potrafi umyć zęby znacznie szybciej. Dwie minuty to absolutne minimum tylko wtedy, gdy ktoś korzysta ze szczoteczki tradycyjnej, czyli tej, jaką samodzielnie należy się posługiwać. Jeśli więc komuś zależy na tym, by oszczędzać minutę dziennie, może on zainwestować w szczoteczkę elektryczną, która szybciej umyje jego jamę ustną.

Jak poruszać szczoteczką do zębów?

szczoteczka-elektrycznaWażne jest także to, w jaki sposób będzie się poruszać taką szczoteczką po wnętrzu buzi. W internecie znajdziemy różne sposoby pokazujące prawidłowe mycie zębów. Nie należy robić tego ruchami poziomymi, bo lepiej sprawdzają się ruchy wymiatające. Wystarczy przyłożyć szczoteczkę blisko dziąseł, a następnie skierować ją do góry, wymiatając z zakamarków wszystkie resztki i zanieczyszczenia. Jeśli natomiast stosuje się szczoteczkę elektryczną, ona sama wykonuje te wszystkie ruchy, więc wystarczy tylko po kolei przykładać ją do zębów. Na pewno nie wolno ich trzeć zbyt mocno, bo może to doprowadzić do krwawienia dziąseł bądź do problemów związanych z nadwrażliwością.

Trzymając się tych zaleceń i wskazówek, każdy prawidłowo umyje swoje zęby oraz zadba o higienę jamy ustnej. Warto także tę wiedzę przekazywać swoim dzieciom, by one już od najmłodszych lat potrafiły zadbać o swoje uzębienie. Jeśli będą to robi już teraz, później nie będą mieć z tym żadnych problemów. Dzięki temu ich zęby zawsze będą idealnie zdrowe, piękne, lśniące, a dziąsła zadbane i odporne na wszelkie uszkodzenia.

Comments are closed.