Wpływ żucia gumy na zęby

On Listopad 9, 2018, in Higiena jamy ustnej, by zdrowezeby

Zewsząd docierają do nas informacje, które podają, że żucie gumy jest dobre dla naszych zębów. Wiele osób nie próbuje nawet weryfikować tych doniesień, przyjmując je jako prawdę zupełnie bezmyślnie. Warto jednak zadać sobie choćby trochę trudu, by zastanowić się nad tym, czy podawane przez media i producentów gum do żucia informacje są zgodne z prawdą. Czy gumy rzeczywiście pomagają przywrócić odpowiednie pH w jamie ustnej? Czy guma może posłużyć nam do czyszczenia zębów po posiłku? Pytanie o prawdę powraca do nas pod różnymi postaciami. Postaramy się w tym artykule wyjaśnić te ważne kwestie.

Warto sięgać po gumę do żucia

Masz zaplanowane spotkanie biznesowe lub randkę zaraz po pracy, a zapomniałeś wziąć ze sobą szczoteczkę i pastę do zębów? Nic straconego! Możesz skoczyć do najbliższego kiosku lub sklepu spożywczego i poprosić o miętową gumę do żucia. Ważne, by nie zawierała ona w swoim składzie cukru, gdyż ten szkodzi naszym zębom. Jeśli jednak wybierzemy miętowa gumę, która nie jest sztucznie dosładzana, możemy być pewni, że odświeżymy nasz oddech. W ten sposób łatwo pozbędziemy się resztek jedzenia, które mogły zostać na naszych zębach po posiłku. Mimo, ze lepszym byłoby umycie zębów przy użyciu szczoteczki, ten sposób może okazać się bardzo pomocny w sytuacjach podbramkowych. Nie zastąpi ono mycia zębów w tradycyjny sposób, co trzeba mieć przez cały czas w świadomości. Tak naprawdę czyszczenie zębów w ten sposób nie jest szczególnie skuteczne. Jedynym, co naprawdę możemy odczuć jest świeższy oddech, co czasami potrafi ocalić nam skórę. Przecież nikt nie lubi rozmawiać z kimś komu brzydko pachnie z ust. Mało kogo obchodzi powód, który stoi za tym, że zapach z ust osoby, z którą rozmawiają jest nieprzyjemny. Guma do żucia cieszy się największym wzięciem w środowisku palaczy, gdyż bardzo zależy im na tym, by nie czuć było od nich dymu papierosowego. Bardzo pozytywnym skutkiem żucia gumy jest zwiększanie produkcji śliny. Przyda się to szczególnie osobom, które cierpią z powodu suchości w ustach.

Wady sięgania po gumę do żucia

Zbyt długie żucie gumy może powodować przerost mięśni żwaczy, a ten może być przyczyną wystąpienia bruksizmu (zgrzytania zębami). Jeśli zbyt długo żujemy gumę, możemy spowodować u siebie ból stawu skroniowo-żuchowego, a także asymetrię twarzy. Do tej ostatniej dochodzi wtedy, kiedy zwykle żujemy gumę po jednej stronie żuchwy.

Podsumowanie

Po gumę do żucia warto sięgać wtedy, kiedy chcemy szybko odświeżyć nasz oddech. Nie należy jednak stosować jej zamiast szczotkowania zębów. Nadużywanie jej może prowadzić do przykrych konsekwencji. Warto zachować zdrowy rozsądek i umiar, a wszystko będzie w porządku.

Tagged with:  

Comments are closed.